Foraa!ID'niz yoksa, bir tâne edinmek için üzerime tıklamalısınız.

Yazarlar

Bu yazıya geliş yolunuzdan geri dönmek için ilgili linkler.

BU YAZIYLA İLGİLİ YAPABİLECEKLERİNİZ

Bu yazıyı gündeme taşıyın...

Bu yazıyı arkadaşınıza gönderin...

Bu yazıyı yazıcıya gönderin...

Merhaba, ben Can. Sizi çıkartamadım.
Foraa!ID:
Şifre:
Beni bu makinede hatırla
Şifremi/ID'mi unuttum...
BU YAZININ KÜNYESİ
Yazarı: M. Hakan Özelmacıklı
Arşive eklenme târihi: 10.02.2002
Toplam gösterilme adedi: 109497

M. Hakan Özelmacıklı
mhakan@ihlas.net.tr

Etkili Konuşma Teknikleri

[10.02.2002] Bu yazı 109497 kez okundu.

Merhabalar İktibas Okurları;
Bu haftadan itibaren değişik konularda, elimden geldiği kadar bu köşede sizlerle birlikte olmaya çalışacağım. Yazılarımın ilginizi çekeceği ümidiyle...

Etkili konuşmayı hepimiz isteriz. Konuşmalarımızın insanların ilgisini çekmesini ister, anlatmak istediklerimizin anlaşılmasını isteriz. İşte benim bu hafta sizlerle paylaşmak istediğim konu da bu.

Etkili konuşma aslında biraz da detaylarda saklı. İşte detay;

Dinleyici / Hazırlık
Enerji
Tarz
Akış
Yansıtma

Dinleyici: Konuşmalarınız dinleyen kişlerin seviyesinde olmalı. Hem siz anlatmak istediklerinizi anlatabilin, hem de dinleyenler sizin anlatmak istediğinizi anlayabilsinler. Konuşmanızı yapacağınız ortam, anlatmada kullancağınız malzemeler ve konuşmanızda ki zamanlama da etkili konuşmayı destekleyici faktörler. Hazırlığın önemi de zaten gayet açık. Siz bir konuşmaya ne kadar hazır olursanız, o kadar rahat konuşacak, heyecanınızı da yenebileceksiniz. Hazırlık size güven verecek, sizin de kendinizi güçlü hissetmenizi sağlayacaktır.

Enerji: Duygu + Ses + Vücut bu bölümde yer alıyor. Duygu, dinleyiciler karşi beslediğiniz his. Ses ise belki en önemlisi. Sesinizi öyle bir ayarlayın ki, konuşma sonuna yetişebilsin. Tonlamalarınız ve vurgularınız yerinde olsun. Sözcükler arasında ki geçişleriniz mutlaka birbirleriyle bağlantılı olsun. Duruma uygun olarak sesinizi arttırmalı ve azaltmalısınız. Ama bunları yaparken mutlaka doğal olun ve yapmacık hareket ve seslerden sakının. Vücudun da önemi büyük. Tüm gözler sizde ona göre. Sizin el-kol hareketleriniz, duruş biçiminiz ve yeriniz, gözlerinizin hareketi dinleyicinin gözetimi altında ona göre.

Tarz: Tarz size özel. Bu tarzı şekillendirerek geliştirebilirsiniz. Konuşmalarınızda biraz heyecan iyi gider. Biliyor ve paylaşıyorsunuz. Dinleyicilerde sizlere katılabilir. Ama tarzınız doğal olsun.

Akış: Planlı olmalısınız. Ana mesajınızı belli etmelisiniz. Konuşma hızınız da gayet önemli. Ne konuşurken insanlar reklam izlemeli, ne de söyledikleriniz iç içe olmalı. İnsanlara Beyaz Alan da bırakmalısınız. Nedir peki Beyaz Alan? Bu, insanlara algılama zamanı bırakmanızdır. Örneğin sonuç belirten konuşma sonlarında bu alanı bırakırsanız, konuşmalarınız daha anlaşılır olabilir.
Yansıtma: Sizin hitap şekliniz. Konuşmalarınızı aktarış şekli, söyleyiş şekli bu grupta. Kısaca tüm maddelerin dışa çıkışı.

Son birkaç öneri daha. Konuşmalarınızda çeşitlendirmeler yapın ki, insanlar uyumasın. Konuşurken kısa cümleler seçmeye özen gösterin. Cümle sonlarıınız yere basmalı.
Haftaya görüşmek dileğiyle, saygılarımla...

Sizlerle bu hafta paylaştığım bu konu, üniversitemiz bünyesinde 5/4/2001 tarihinde Merih Hanım tarafından bizlerle sunulmuştu. Ben de sizlere sunmaya çalıştım.

Yazarın arşivimizdeki diğer yazıları:

Etkili Okuma
Büyük Düşünmenin Büyüsü
Ataleti Yenmek
ANKET


YTL etiketler görülmeye başladı. Piyâsaya çıktığında

Kaosa sebep olacak

Kaos olmasa da, vatandaş alışmakta zorlanacak

Yaşlılardan başka zorlanan olmaz

Sâdece sıfırlardan kurtulacağız, herkes alışır

Çok faydaları var, bekleyin görün

| Netîce...


İktibas Metin Arşivi bir     sitesidir.
Doğal Sabun | Mekanik Tesisat